KAFEM - Hakkımızda
HAKKIMIZDA

Kısa adı KA-FEM olan; KARADENİZ FOLKLOR VE MÜZİK EĞİTİMİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ 18 Ekim 1988 tarihinde Baki TÜRKMEN Başkanlığında, Ali Haydar VURAL, Fikri TÜRKMEN, Ömer AKÇAİR, Cevdet BOZALİOĞLU, Hayrullah MUMCU ve Mustafa ŞAHİNBAŞ tarafından kurulmuştur.

Kurucu Başkanı olan Baki TÜRKMEN aynı zamanda Fransa’nın Dijon Şehrinde 1975 Yılında Dünya Birincisi olan Akçaabat Folklor Derneği Halk Oyunları ekibinde yer almıştır. Baki Türkmen, halk oyunlarına duyduğu büyük ilgi nedeniyle kendi işyerini bir müddet bu alanda kullanmış olup, daha sonra Derneğin kurulmasına ve adının da (KA-FEM) KARADENİZ FOLKLOR EĞİTİM MERKEZİ olmasına arkadaşlarıyla birlikte karar vermişlerdir.

Kurulduğu yıllarda sadece halkoyunları alanında faaliyetlerini sürdüren Derneğimiz, 1994 yılından itibaren Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarını kurarak faaliyetlerini koro konserleriyle devam ettirmiştir. 1995 yılında ise Türk Halk Müziği Çocuk Korosu´nu kurmuştur.

İlimizin kültür potansiyeline katkı yapmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Derneğimiz; 1997 ve 2001 Yıllarında olmak üzere 2 kez Musa EROĞLU, 2005 Yılında TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı ve Koro Şefi Ali Haydar GÜL, 2006 Yılında TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı Mehmet SESKE, 2007 Yılında yine TRT Ankara Radyosu THM Ses Sanatçısı Emel TAŞÇIOĞLU, yine TRT kökenli THM Ses Sanatçısı Onur ŞAN ve 2013 Yılında Türk Halk Müziğinin Prensesi olarak adlandırılan Huri SAPAN gibi sanatçıları İlimize getirerek bu sanatçılarımızla birlikte konserler düzenlenmiştir.

Çalışmalarını halen, Halkoyunları, Türk Halk Müziği Çocuk Korosu, Türk Halk Müziği Gençlik Korosu, Türk Halk Müziği Yetişkinler Korosu, Türk Sanat Müziği Yetişkinler Korosu başta olmak üzere bir çok enstrüman kursları ile Güzel Sanatlar Lisesi ile Üniversitelerin Müzik Bölümlerine hazırlık kursları ile sürdürmektedir.

Derneğimizin kuruluş amacı, çocuklarımızı, gençlerimizi ve yetişkin insanlarımızı zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerine yardımcı olmak, Milli Folklorumuza ilişkin araştırma, derleme, inceleme yapmak ve elde edilen değerleri arşivlemek, bu konuda çalışma kolları oluşturmak, Folklorumuzu, Türk Halk Müziğini ve Türk Sanat Müziğini Yurt içinde ve Yurt dışında tanıtmak, sevdirmek ve yetişen genç kuşaklara aktarmak, sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, bu amaçlar doğrultusunda; halkoyunları, tiyatro, müzik, resim, heykel, fotoğrafçılık, edebiyat, el becerileri, modern dans, bale, her türlü güzel sanatlar alanında kurs, seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenlemek, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği branşlarında çocuk, gençlik ve yetişkinler koroları kurmak, çocukların, gençlerin ve yetişkin insanların spor yapmalarına fırsat tanımak, ilgili spor branşlarına göre eğitmek, Türk Sporuna alt yapı hazırlamak, gerek görüldüğünde amatör spor branşlarının tamamında faaliyet göstermek, Yurt içinde ve Yurt dışında yapılan yarışmalara katılmak gibi bir çok alanda faaliyet yapmayı amaç edinmiştir.

Bütün bu alanlarda yapılan ve yapılacak olan çalışmalarda hiçbir kâr amacı gütmeyen Derneğimiz, tamamen gönüllü insanlardan oluşan ekiplerle çalışmalarını sürdürmektedir.

Derneğimiz faaliyetlerine gönülden destek veren siz sanatseverlerden aldığımız güçle daha büyük projelere imza atmayı hedeflemekteyiz.

Bizlere bu güne kadar vermiş olduğunuz destekten dolayı Derneğimiz adına teşekkür eder, en derin sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

Ali ADANUR

Dernek Başkanı

İLETİŞİM
Telefon
: +90 (462) 326 29 83
GSM
: (553) 066 32 69 - (533) 518 08 35

KONUM
Cumhuriyet Mahallesi Aldıkaçtı Sokak No:19/1 TRABZON